Starostwo zamyka szkoły

Piątek, 16 Marzec 2012
Małe Trójmiasto

Starostwo Powiatowe w Wejherowie od nowego roku szkolnego zamierza zamknąć cztery podlegające mu szkoły ponadgimnazjalne. Znalazły się one na liście Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Umieszczono na niej w sumie 70 placówek oświatowych z całego województwa pomorskiego, które w tym roku przestaną istnieć.

Starostwo Powiatowe w Wejherowie do likwidacji przygotowuje Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Uzupełniające LO dla Dorosłych oraz Technikum - wszystkie z siedzibą w Strzepczu.

Zobacz również: Stowarzyszenie żółto-czarni zawiesiło działalność

Samorządy miały do końca lutego czas na to, by podjąć uchwały intencyjne w sprawie likwidacji szkół, zaś do końca roku szkolnego na to, by przegłosować już właściwe uchwały. Na liście przeznaczonych do likwidacji znalazło się 55 szkół ponadgimnazjalnych, w tym aż 4 z powiatu wejherowskiego. Władze samorządowe podkreślają, że głównymi przyczynami wzrostu likwidacji szkół w tym roku są brak prowadzenia przez placówki naboru, niż demograficzny oraz względy ekonomiczne.

Przeznaczone do likwidacji szkoły w Strzepczu nie funkcjonowały zbyt długo. Od dłuższego czasu zbierały się nad nimi czarne chmury. W minionych dwóch latach w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym nie udało się utworzyć nawet klasy z powodu braku chętnych do nauki. Kaszubska matura nie spotkała się z zainteresowaniem absolwentów. W minionym roku szkolnym przystąpiły do niej zaledwie 3 osoby (13 osób z całego województwa pomorskiego, a jeszcze rok wcześniej do matury pisemnej z języka kaszubskiego przystąpiło 25 absolwentów). Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Strzepczu rozpoczęło działalność w roku szkolnym 2002/2003. Od 2005 roku mury szkoły zaczęli opuszczać pierwsi absolwenci. Ostatnio klasa trzecia KLO w Strzepczu składała się jedynie z 15 uczniów.

Zobacz również: Piotr Kraśko w Wejherowie

Tymczasem zupełnie inaczej rysuje się przyszłość kaszubskiej matury w liceum w Brusach w powiecie chojnickim. W ubiegłym roku przystąpiło do niej 7 absolwentów. Dyrekcja planuje nawet utworzenie dwóch klas z językiem kaszubskim. Dlaczego nie powiódł się zamysł Starostwa Powiatowego w Wejherowie? Co spowodować mogło fiasko?

Wiadomo, że każdy młody człowiek stoi przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej. Jeżeli jest ambitny, to wybierze dobrą szkołę licealną w Wejherowie, bądź w Lęborku. Osoba mniej ambitna, aczkolwiek zdolna wybierze nieco gorsze liceum, ale chce przede wszystkim zasmakować wolności, więc do wyboru ma całe mnóstwo szkół licealnych w Wejherowie. Osoby nieco mniej zdolne wybiorą technika, osoby jeszcze mniej zdolne wybiorą szkoły zawodowe - po co im matura, skoro wyuczą się zawodu. No i ostatnia grupa - osoby mało ambitne, osoby mało zdolne, które nigdzie się nie dostały albo zrobią maturę w Strzepczu.

Prawda - pewnie okrutna - jest taka, że osoby ambitniejsze i zdolniejsze po prostu nie chcą mieć wśród społeczności lokalnej o sobie zdania, jakie wynikałoby z wyboru KLO w Strzepczu. Poza tym młodzi chcą uciekać z wiosek. Tak naprawdę nikomu nie zależy na kaszubskiej tożsamości, ale na kasie. Jeżeli takiej tożsamości w domach się nie pozna, to nie jest ona poszukiwana później. A w domach nikt tożsamości już nie podtrzymuje. Ogarnia nas pogoń za pieniądzem, dostatkiem, polepszeniem warunków życia.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020