Trwają próby wywołania przepływu gazu na odwiercie w Lubocinie na koncesji Wejherowa

Wtorek, 28 Maj 2013
Małe Trójmiasto

Na odwiercie za gazem z łupków w Lubocinie na Pomorzu trwają próby wywołania przepływu gazu - wynika z informacji Wyższego Urzędu Górniczego, przekazanych PAP. Jak wyjaśnił WUG, po dwumiesięcznych testach nastąpił tam bowiem zanik dopływu gazu. Jak powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król, na odwiercie w Lubocinie obecnie chodzi przede wszystkim o obserwację zmian ciśnienia. Co jakiś czas następuje też odpompowywanie płynów złożowych - to tzw. płyny powrotne, m.in. pozostałości po szczelinowaniu i innych wprowadzonych do otworu substancjach.

Prace na koncesji Wejherowo, na której znajduje się Lubocino PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie pionowym Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków. W styczniu PAP informowała, powołując się na proszących o zachowanie anonimowości ekspertów, o problemach jakie miało PGNiG ze szczelinowaniem hydraulicznym na odwiercie Lubocino. Jak mówili, z jednej strony mogła to być struktura geologiczna skał, która może sprawiać problemy przy zabiegach szczelinowania. Drugi możliwy powód to ewentualny błąd ludzki - np. niewłaściwe założenia techniczne szczelinowania. (ekonomia24)

Jak podaje PGNiG w styczniu 2013 r. rozpoczęto kolejny etap prac związany ze szczelinowaniem hydraulicznym odwiertu Lubocino-2H. Proces szczelinowania hydraulicznego zakończył się na przełomie lutego/marca br.Aktualnie odwiert Lubocino 2H znajduje się w fazie testów. Celem jest sprawdzenie własności złożowych oraz możliwości produkcyjnych. Jest to kwestia kilkunastu tygodni.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020