W 2015 roku kilka zmian w programie Mieszkanie dla Młodych
Program „Mieszkanie dla Młodych” stał się wyjątkową szansą na zakup swojego mieszkania. Jako kontynuacja programu „Rodzina na swoim” nie odniósł w pierwszym roku funkcjonowania spektakularnego sukcesu, wykorzystano bowiem zaledwie 40% środków z tych, które przeznaczone zostały do rozdysponowania.
W 2015 wejdą w życie zmiany, które programem zainteresować powinny zdecydowanie większą liczbę osób.
Głównym minusem nowego programu okazał się niski limit cen, co sprawiło, że w dużych miastach oferta nie była zbyt atrakcyjna, biorąc pod uwagę głównie liczbę dostępnych mieszkań. Te, które znajdowały się w obiegu, zlokalizowane były głównie na obrzeżach dużych aglomeracji, co sprawiło, że to właśnie tam swoje kroki kierowali młodzi ludzie.
- Wprowadzone w obecnym roku zmiany to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Jedną z najważniejszych okazuje się być zwiększenie wysokości dopłat do 20 proc. oraz 25 proc., odpowiednio dla rodzin posiadających dwójkę lub więcej dzieci. Co prawda w przypadku singli, osób bezdzietnych oraz rodzin z jednym dzieckiem wysokość dopłat nie ulega zmianie, pozostałe osoby jednak ze zmian powinny być szczególnie zadowolone. - stwierdza Marek Mogiełka, współwłaściciel firmy deweloperskiej Pastada.
Do tej pory możliwość uzyskania dopłaty dotyczyła tylko i wyłącznie mieszkań kupionych na rynku pierwotnym, bezpośrednio od dewelopera, bądź domów wybudowanych metodą gospodarczą.
- Od tego roku otrzymaliśmy możliwość uzyskania dopłaty także w przypadku mieszkań powstałych w wyniku przebudowy bądź adaptacji, co pozwoli na znaczne poszerzenie oferty oraz zainteresowanie nową zupełnie nowych osób, dla których obecna propozycja nie była wystarczająco atrakcyjna.- dodaje Tomasz Szymkowiak, prezes spółki HZDK Grupa Inwestycyjna.
Jednym z problemów w trakcie zakupu własnego mieszkania była do tej pory niewystarczająca zdolność kredytowa. W chwili obecnej program zakłada, że do kredytu osoby biorącej udział w programie dołączyć mogą także inne, dowolne osoby. W połączeniu z możliwością skorzystania z programu członkom spółdzielni mieszkaniowych uzyskujemy szereg wyjątkowo atrakcyjnych zmian, dzięki którym tegoroczna edycja programu powinna cieszyć się o wiele większą popularnością, także ze względu na konieczność posiadania rosnącego z roku na rok wkładu własnego. Dla wielu osób program „Mieszkanie dla Młodych” może więc okazać się jedyną szansą na posiadanie własnego lokum.