Własny biznes

Sobota, 15 Maj 2010

Większość z mieszkańców małego trójmiasta pracujących u kogoś codziennie rano wychodzi do pracy. Do pracy, która nie zawsze jest zadowalająca, nie chodzi mi o ciągłe zadowolenie – bo takiego zajęcia prawdopodobnie nie ma. Mam na myśli pracę z perspektywą rozwoju, samorealizacji, o pracę która zapewni nam spokojną przyszłość. Zdarza się tak, iż nasz pracodawca zleca nam wykonanie służbowego zadania lecz sami podjęlibyśmy całkowicie inną, naszym zdaniem bardziej słuszną decyzję. Jeśli coraz częściej towarzyszy Ci takie odczucie, to może to znak by pomyśleć w końcu o własnym biznesie? Uwierzcie w siebie, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Pomysł - to podstawa jakiegokolwiek sensownego działania. Musimy widzieć co chcemy robić, powinno być to poparte zbadaniem lokalnego rynku, jego potrzeb i ewentualnej możliwości wprowadzenia pomysłu w życie. Zbadanie lokalnego rynku bez ponoszenie kosztów finansowych to nic innego jak przedstawienie swojego pomysły większej liczbie znajomych, sąsiadów i przepytanie ich co sądzą o takim biznesie i czy korzystali by z naszych usług. Im więcej znajomych przepytamy i usłyszymy pozytywny wypowiedzi , tym większa szansa na powodzenie. Takie badanie daje nam również ogólne informacje, jak grupa społeczna byłaby naszymi klientami.

Pieniądze - to oczywiste że na start potrzeba trochę gotówki – założenie firmy, jej promocje, zakup sprzętu, wynajęcie lokalu itp. Jak wiadomo nie wszyscy z nas mają oszczędności pozwalające na założenia własnego biznes. Z kredytami też wygląda bardzo różnie. I tu z pomocą wszystkich tym, którym brakuje gotówki, przychodzi organizacja pożytku publicznego, oferująca dotację unijne, dodam iż jest to pomoc bezzwrotna. Dotację mogę być nawet do wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to w dzisiejszych czas bardzo realne źródło pozyskanie funduszy. Formalność nie są wcale takie zawiłe jak mogło by się wydawać. Dodatkowo organizacje pożytku publicznego posiadają szereg wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą nam w zebraniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Otwierając własny biznes, sukces można osiągnąć spełniając kilka podstawowych warunków. Przed wszystkim musimy wierzyć w jego powodzenie i się prawdziwie zaangażować. W naszej firmie wszystko jest zależne od nas: kluczowe decyzje, które musimy podjąć, czas, który poświęcamy firmie. Wadą nowo otwartego biznesu jest brak czasu na jakiekolwiek inne sprawy. Nagle zauważymy, że doba jest dla nas za krótka. No i przed wszystkim musimy pamiętać, że sami sobie jesteśmy szefem oraz że własnej firmy nie da się zamknąć na klucz i pójść do domu – jest z nami 24-godziny na dobę.

Oczywiście istniej ryzyko że nam się nie uda. Ale w przypadku pracy u kogoś, również nie mamy gwarancji, że szef pewnego dnia nam podziękuje. Kiedy bardzo rzetelnie będziemy wykonywać wszystkie założone cele to ryzyko porażki zmniejsza się do minimum. Pamiętajmy by dać sobie czas i nie wpadać w depresję, gdy początkowe zarobki nie będą takie, jakie zaplanowaliśmy. Otworzyć firmę to nie problem, zaistnieć na rynku z przemyślaną reklamą też nie jest trudno – ludzie przyciągnie zwykła ludzka ciekawość. Natomiast utrzymać biznes na wysokim poziomie zainteresowanie to już jest mistrzostwo świata.

Wszystkim planujący otwarcie własnej firmy życzę powodzenia i wytrwałości

GB

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020