Wygodne, szybkie i przede wszystkim – ekologiczne! Elektryczne hulajnogi w Gdyni

Piątek, 3 Lipiec 2020
Gdynia

Wygodne, szybkie i przede wszystkim – ekologiczne. Takie są elektryczne hulajnogi, które właśnie pojawiły się na ulicach Gdyni. To efekt prowadzonej w mieście polityki elektromobilności oraz współpracy z firmą Bolt, będącej operatorem jednośladów. Pojazdy będą dostępne do wypożyczenia w popularnych miejscach miasta. Co więcej, Bolt wprowadza je jednocześnie w Sopocie i Gdańsku, co gwarantuje wygodne połączenie całego Trójmiasta.

Elektryczna hulajnoga to nowoczesny sposób na przemieszczenia się po mieście. Z jej pomocą szybko dotrzemy do celu, omijając ewentualne korki czy niedogodności. Co więcej, jest ona przyjazna dla środowiska, co wpisuje się w gdyńską politykę elektromobilności.

- Gdynia od dawna stawia na elektromobilność, czego flagowym przykładem są gdyńskie trolejbusy. Zachęcamy mieszkańców do wyboru ekologicznych rozwiązań i wspólnego dbania o środowisko. Z tym większą radością udostępniamy dla gdynian elektryczne hulajnogi, które w naszym mieście pojawią się przy współpracy z firmą Bolt – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Cieszy nas fakt, że operator poprzedził swoje działania rozmowami z przedstawicielami miasta. Była to okazja do wskazania dogodnych miejsc, w których co rano hulajnogi byłyby udostępniane, czy też wyznaczenia punktów niedozwolonych do pozostawiania pojazdów.

Hulajnogi, podobnie jak rowery i inne Urządzenia Transportu Osobistego są istotnym elementem mobilności miejskiej z uwagi na dostęp tzw. ostatniej mili. Mikromobilność zapewnia szybki, łatwy, prosty i tani sposób podróży miejskich od drzwi do drzwi. Jest to właśnie podstawowa zaleta tego typu pojazdów - użytkownik nie traci czasu na dojście do przystanku, oczekiwanie na autobus, czy - w przypadku samochodu - szukanie miejsca do parkowania. Dziś nowoczesne miasta zapewniają szeroki wybór różnorodnych środków transportu z korzyścią dla mieszkańców, którzy dobierają sobie odpowiednie narzędzie do bieżących potrzeb. Tą drogą podąża również Gdynia, wprowadzając razem z Boltem system wypożyczania hulajnóg.

Aby skorzystać z urządzenia, należy zarejestrować się w aplikacji, działającej zarówno w systemie Android, jak i iOS. Oprócz dostępnej do tej pory w Trójmieście usługi przewozu osób pojawi się w niej opcja odblokowania hulajnogi. Będzie można to zrobić, skanując kod QR. Opcja ta będzie bezpłatna, natomiast za każdą minutę jazdy zapłacimy jedynie 50 groszy.

Po zakończonym przejeździe hulajnogę należy odstawić w bezpiecznym miejscu. Obszary, w których jest to dozwolone, oznaczone będą na mapie w aplikacji. Jednoślady Bolt wyposażone są we wbudowane urządzenia GPS, które dostarczają danych o miejscach odbioru i parkowania, a co za tym idzie, pozwolą zespołowi firmy na co dzień zadbać o odpowiednią redystrybucję hulajnóg. W związku z pandemią koronawirusa wszystkie pojazdy będą regularnie dezynfekowane, co zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Jednocześnie operator zachęca do używania rękawiczek podczas jazdy.

W Trójmieście użytkownicy będą mieli do dyspozycji urządzenia, które osiągają maksymalną prędkość 25 km/h, a ich pojemny akumulator pozwala na przejechanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Jednoślady zostały wyposażone w dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje tu tryb dla początkujących, który ogranicza prędkość do 15 km/h oraz możliwość dostosowania maksymalnej prędkości jazdy do obowiązujących lokalnie przepisów. Powstał on z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przemieszczeniem się elektrycznymi hulajnogami.

- Misją Bolt jest unowocześnienie sposobów, w jakie przemieszczamy się po mieście - by były bardziej przyjazne środowisku i konsumentowi. Elektryczne hulajnogi stają się komplementarnym środkiem komunikacji miejskiej obok przewozów i transportu publicznego, zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach - to ważne, że Polacy zaczęli dostrzegać, że to przystępne cenowo rozwiązanie może stać się sposobem na dojazd do pracy czy na spotkania na mieście - mówi Valerii Romanov, manager operacyjny Bolt odpowiadający za rozwój wypożyczalni elektrycznych hulajnóg.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020