Wyposażenie mieszkanie i domu na wypadek pożaru

Niedziela, 24 Maj 2015
Małe Trójmiasto

Większości osób wydaje się, że pożar to żywioł, który dość rzadko się przytrafia i z pewnością nigdy nie będzie dotyczył ich domu czy mieszkania. Jednakże, zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Państwową Straż Pożarną, w 2014 roku wydarzyło się aż 27.500 pożarów mieszkań i domów. 

Zdecydowana większość nieruchomości nie była wyposażona w urządzenia, które mogłyby pomóc we wcześniejszym ugaszeniu pożaru i zminimalizować koszty kataklizmu. Zatem jak warto wyposażyć dom, aby był on miejscem w pełni bezpiecznym? 

Postaw na gaśnice

W wyposażeniu każdej nieruchomości powinny pojawić się gaśnice. Pomogą one szybko i bezpiecznie ugasić tlący się ogień. Na rynku można znaleźć kilka różnych rodzajów tego dość specjalistycznego sprzętu. Warto choć jeden rodzaj mieć we własnym domu. 

Gaśnice proszkowe służą do gaszenia płonących płynów i gazów, instalacji elektrycznych oraz ciał stałych. Przede wszystkim, w bezpiecznym domu powinny pojawić się gaśnice o wadze od 4 do 6 kg – takie modele mają najlepszy stosunek wydajności do masy. Krótko mówiąc – mniejsze gaśnice są mało skuteczne, a większe z kolei zbyt ciężkie. 

Innym rodzajem gaśnic dostępnych na rynku są gaśnice pianowe. Są one znacznie cięższe niż ich proszkowe kuzynki, bo powinny ważyć co najmniej 10 -12 kg. Stosuje się je do gaszenia ciał stałych oraz łatwo palnych płynów. Należy pamiętać, że gaśnic pianowych nie wolno używać do gaszenia urządzeń elektrycznych, ponieważ zawierają wodę.

Gaśnice śniegowe to sprzęt wykorzystywany do gaszenia wszelkiego rodzaju pożarów. Można je wykorzystywać także w przypadku palenia się instalacji elektrycznych. Ten rodzaj gaśnic jest wydajny względem masy – w domu wystarczy gaśnica o masie od 2 do 5 kg.

Do gaszenia silników oraz urządzeń i instalacji elektrycznych sprawdzi się lekka (od 0,5 do 2 kg) gaśnica halonowa. Można ją także wykorzystywać do gaszenia łatwo palnych gazów oraz płynów. 

Nie tylko gaśnice

W każdym domu powinny znajdować się także inne elementy wyposażenia. Doskonałym rozwiązaniem do gaszenie niewielkich pożarów jest koc gaśniczy. Współczesne koce wykonane są z gęstej tkaniny szklanej. Wystarczy przykryć nimi płonący przedmiot, aby odciąć płomieniowi dopływ powietrza. 

Innym, skutecznym sprzętem przeznaczonym do gaszenia pożarów jest hydronetka. To urządzenie to zbiornik wodny o pojemności od 10 do 15 l wyposażony w pompkę. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do gaszenia gazów, cieczy i ciał stałych z wyjątkiem urządzeń i instalacji elektrycznych. Świetnie do gaszenia wszelkiego rodzaju pożarów sprawdza się piasek - można go używać na zewnątrz budynków. 

Bardzo skutecznym urządzeniem służącym do wczesnego wykrywania pożarów jest automatyczna czujka dymu. Zazwyczaj podłączona jest ona do systemu alarmowego, który jest uruchamiany przez sygnał przekazywany z czujki. Ten rodzaj urządzeń może być także zintegrowany z systemem monitorowania domu. Sygnał z czujki wtedy spowoduje szybką interwencję agencji ochrony lub samego właściciela mieszkania. 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020